דף הבית » חיסכון פנסיוני כשר – קופות גמל כשרות וקרנות השתלמות כשרות

מעוניין לקבל הצעות לניהול החיסכון הפנסיוני שלך באופן כשר?

מחפש מומחים פנסיונים לקהל הדתי?

בשנים האחרונות ישנה מודעות הולכת וגדלה לחסכון פנסיוני כשר בקרב הציבור הדתי והמסורתי ואכן ניתן לראות כי הגופים המוסדיים ממהרים להקים קרנות השתלמות וקופות גמל כשרות לטובת העניין.

הבעית ההלכתית מתעוררת כאשר הגוף משקיע במניות של חברות שאינן שומרות שבת או חברות אשר חלילה אופות חמץ בפסח וחל איסור הנאה מהרווחים הנובעים מהשקעות אלה. גם החזקת אגרת חוב המוגדרת בשפת העם כהלוואה סחירה עם ריבית נקובה עשויה לעבור על איסור הלוואה בריבית כאשר המלווה אינו חתום על שטר היתר עסקה ראוי או שאינו שומר מצוות כלל.

כיום גופים רבים מקבלים תעודת הכשר תחת השגחת 'ועד הפיקוח ההלכתי להשקעות ופיננסיים' שעל ידי בד"צ העדה החרדית ירושלים עבור אופן ההשקעות.

רק לשם השוואה, אם לפני חמש שנים היה רק גוף מוסדי אחד – 'מיטב' – אשר נתן שלוש אפשרויות להשקעה (קופת גמל, קרן השתלמות וקופה המיועדת להפרשה לפיצויים) נכון להיום מציעים כ-10 גופים אפשרויות להשקעות כשרות, ביניהם גם הסתדרות המורים בישראל לקופות גמל וקרנות השתלמות למורים.

רצינו להשוות בין תשואות קופות גמל לתקופות כמה שיותר ארוכות אך לדאבוננו רק 6 קופות פעלו בשוק בשלושת השנים האחרונות במקביל, וכ- 10 קופות בשנת 2012.

ניתן לראות כי ההשקעה בקופות הכשרות הניבה תשואה לא רעה בכלל בשנת 2012 כאשר הנמוכה בהן עומדת על6.54% לקרן השתלמות של מנורה המשקיעה ברובה באג"ח ממשלתי שקלי.

לא נופתע שניווכח כי את שלושת המקומות הראשונים בתשואה השיג בית ההשקעות מיטב אשר הניסיון שלו בתחום ההשקעות הכשרות החל עוד מסוף שנת 2001.

הקופה שהשיגה מקום שלישי מבין הכשרות היא 'מיטב מסלולית לפיצויים משסלול שוהם כהלכה' (מ"ה 769) עם תשואה של 9.11% אחריה 'מיטב השתלמות שוהם-כהלכה' (מ"ה 768) עם תשואה של 9.49% ובמקום הראשון 'מיטב תגמולים- שוהם כהלכה '(מ"ה 767) עם תשואה יוצאת מהכלל של 9.82% לשנת 2012.

ראוי לציין כי יש עוד מגזר במדינת ישראל אשר לו קושי בלקיחת ובנתינת ריבית והוא המוסלמים. על פי חוקי השריעה המוסלמי אוסר על עשיית רווחי הון מכסף בלבד כלומר, בדומה ליהדות גם המוסלמים מוגבלים בלקיחת ריבית ויצירת רווחים בשוק ההון.

חברת הדס ארזים הקימה שתי קופות,קופת גמל וקרן השתלמות בשנת 2012 למגזר המוסלמי אך לא ניתן לראות כל פעילות שיווקית אשר קידמה את הקופות הנ"ל ולמעשה הן חסרות פעילות ולא הוזרמו אליהן כספים עדיין.

חשוב מאוד להעביר ללקוחות הקצה את המידע בדבר המוצרים הנתפרים במיוחד עבור וסגנון חייהם, כך המצפון של המשקיע וגם של החוסך יכולים להיות שקטים.

סגור לתגובות.