מעוניין לקבל מידע ופרטים על ביטוח המנהלים שלך?

אולי יש תוכניות פנסיה טובות יותר?

השאר פרטים ונציג יחוזר אליך מייד!

דמי ניהול בביטוח מנהלים

הנושא של דמי ניהול ביטוח מנהלים הפך בשנת 2013 לאחד מהגורמים החשובים ביותר בעת בחירת קרן פנסיה. בנוסף, החלטות ממשלה המלוות בצעדים אותם נקט משרד האוצר גרמו לדמי ביטוח מנהלים 2013 להיות נקודת מפנה. הסיבה: החל משנת 2013 דמי הניהול המקסימאליים עבור קופות הגמל וביטוחי מנהלים עמדו על 1.1% ובשנת 2014 על 1.05% בלבד. כיום תקרת המקסימום להן מחויבות החברות המנהלות קרנות גמל וביטוחי מנהלים עומדת על לא פחות מ-2%. יחד עם זאת, בסיום 2012 יכלו החברות לגבות דמי ניהול בשיעור של 4% מההפקדות השוטפות. גם עבור הפנסיונרים מדובר על חדשות טובות, משום שדמי הניהול בקרנות הפנסיה ירדו ל-0.06%.

ההשפעה של רפורמת בכר על דמי ניהול בביטוח מנהלים

לא רבים זוכרים זאת, אך דמי ניהול ביטוח מנהלים 2013 הם חלק מתהליך ארוך אשר עובר על תחום קרנות הפנסיה והחל ברפורמת בכר. רפורמה זו העבירה את ניהול חסכונות הציבור מהבנקים אל חברות הביטוח ובתי השקעות, כך שלמעשה נוצרה תחרות רבה בשוק. תחרות זו השפיעה גם על ביטוח המנהלים ובעיקר על דמי הניהול שמשלמים הגופים. הפחתת דמי ניהול בביטוח מנהלים יכולה להביא לחיסכון של עשרות ואולי אפילו מאות אלפי שקלים בקרן הפנסיה.

המשמעות של ההחלטות החדשות אשר נכנסו לתוקפן לאחר 2012 היא מתן כוח חזק יותר עבור האזרח והחוסך, המעוניין לבצע השוואה בין דמי ניהול של ביטוח מנהלים. אך עוד לפני שיורדים לפרטים הקטנים של דמי ניהול בביטוח מנהלים כדאי להבין את ההבדל בין ביטוח כזה לפנסיה רגילה, ולבדוק על בסיס אילו קריטריונים כדאי לבצע את ההשוואה.

ביטוח מנהלים מול קרן פנסיה

קרן פנסיה וביטוח מנהלים הם שני אפיקי החיסכון העיקריים הקיימים במדינת ישראל. לעומת ביטוח המנהלים בו מתחייבות חברות הביטוח לעמוד בסכום הפנסיה המובטח, בקרנות פנסיה רשאיות החברות לשנות את התנאים בהתאם להתפתחויות בשוק ההון ובמשק. במילים אחרות, ביטוח מנהלים אינו תלוי בגורמים חיצוניים אך תקופת התשלום מוגבלת בזמן. אחת הבדיקות החשובות אותן כדאי לעשות לפני רכישת ביטוח מנהלים קשור לתקופת תשלום זו, ולכן בעת התעניינות לגבי דמי ניהול מומלץ להעלות גם את הנושא הזה.

למעשה, עלותו של ביטוח מנהלים גבוהה יותר מעלות קרן הפנסיה ולכן דמי ניהול בביטוח מנהלים גם הם גבוהים ומשמעותיים יותר. כיום גופים אובייקטיביים רבים ממליצים לשלב בין קרנות פנסיה לביטוחי מנהלים וכך לנצל את היתרונות של כל אחד מהם.

השוואה בין ביטוח מנהלים ודמי ניהול

הביטוח יכול לכסות חלקים שונים בפנסיה, כגון ביטוח חיים או אובדן כושר עבודה. עליכם גם לשים לב לנושא כפל הביטוחים, ולוודא שאינכם מחזיקים במספר חסכונות פנסיה מקבילים בגינם אתם נאלצים לשלם.

באופן כללי, מסלולי הביטוח הם נגזרת של הצרכים האישיים והמשפחתיים. היות ומדובר על חיסכון לטווח ארוך, גם נתונים של אחוזים מזעריים כמו אלו המופיעים בסעיף דמי הניהול של ביטוחי מנהלים יכולים להביא להבדלים גדולים. מלבד פרמטרים של ביטוח מנהלים דמי ניהול השוואה חייבת להיות מבוססת גם על ביצועי העבר, איכות ניהול ההשקעות, איכות השירות, חוות דעת של לקוחות קודמים ומקדמי ההמרה על פיהם היא פועלת.

אם אינכם יודעים מאיפה להתחיל, צרו קשר עם אחד מנציגי השירות המקצועיים של החברות המתמחות בנושא דמי ניהול בביטוחי מנהלים. אל תדחו את הטיפול בביטוח מנהלים והקפידו לדאוג כי דמי הניהול שלכם בשנת 2016 ואחריה יעמדו בתקנות החדשות.

אין לראות במאמר זה משום ייעוץ פנסיוני או כל סוג של אחר של ייעוץ והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי מאיש מקצוע מוסמך המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.