עצמאי? שכיר? זה לא משנה – כולם צריכים לחסוך לפנסיה

מומחי האתר לחיסכון פנסיוני יכולים לסייע לך!

עצמאים מצטרפים לחסכונות הפנסיה

חיסכון פנסיוני לעצמאים חשוב לא פחות מאשר חסכון פנסיוני לשכירים, אך בעוד בקרב השכירים מטפל המעסיק בהתנהלות מול חברות הביטוח על העצמאים לעשות זאת לבדם. הצעד הראשון בבחירת אפיק חיסכון פנסיוני לעצמאים חייב להיות מעורבות מלאה של החוסך, מחשבה על העתיד והפנמת החשיבות של חיסכון לפנסיה. כל חיסכון פנסיוני מיועד להיות מקור ההכנסה העיקרי של העובד בהגיעו לגיל הפרישה הקבוע בחוק.

כספי חיסכון פנסיוני מכל סוג, קרנות פנסיה, קופות גמל וביטוחי מנהלים, נצברים ומנוהלים כיום על ידי חברות פרטיות בניגוד לשנים קודמות בהן נוהלו הקופות על ידי מוסדות הבנקים. סכום הקצבה החודשי אותו מקבל העובד נקבע על פי כספי החיסכון הכלליים אותם צבר והוא משולם מדי חודש לכל החיים.

מלבד העובדה כי ללא חיסכון פנסיוני קשה לשמור על רמת חיים, כלי הפנסיה אותם מעמידה המדינה הם תחליף למשכורת. יחד עם זאת, עצמאיים רבים אינם יודעים כיצד לנהל את החיסכון הפנסיוני שלהם ואינם מודעים לאפשרויות העומדות בפניהם.

החוק החדש המחייב חיסכון פנסיוני לעצמאים

לא תמיד היו מחויבים עצמאיים להפקיד כספים לחיסכון פנסיוני. לעומת זאת, החוק החדש אומר כי כל מי שיש לו הכנסה ממשלח יד או עסק פרטי חייב לערב הפקדות חודשיות לחיסכון פנסיוני בקרנות הפנסיה, ביטוחי מנהלים או קופות גמל. שיעור ההפקדה אותו דורשת המדינה גם הוא השתנה לאורך השנים, והחל משנת 2015 יעמוד על 10% לכל מי שהכנסתו תואמת לשכר הממוצע הקיים במשק. במקביל, המדינה מעודדת עצמאים להשקיע באפיקי חיסכון פנסיוני ולכן מספקת הטבות מ בדומה לקרנות השתלמות לעצמאים.

כל עצמאי המעוניין להפקיד שיעורים גבוהים יותר של דמי חיסכון לפנסיה מאשר אלו הקבועים בחוק יכול לעשות זאת וליהנות מהטבות משמעותיות המוגבלות רק בתקרות הקבועות בדיני המס של משרד האוצר. מטרתן של הגבלות אלו היא למנוע מצב של ניצול ההטבות באופן לא הגיוני, אך ההטבות עדיין נחשבות אטרקטיביות במיוחד. עצמאים אשר הכנסתם אינה מגיעה לשכר הממוצע במשק אינם מחויבים בהפקדה חודשית לחיסכון פנסיוני.

בחירת מוצרי פנסיה עבור עצמאים ושכירים

למרות שישנם עצמאים אשר אינם מחויבים לקיים חיסכון לפנסיה, לא כדאי לוותר על המחשבה לטווח הרחוק. היתרונות הרבים של עבודה כעצמאי יכולים להביא לפעמים להתעלמות מהעתיד, וזאת בניגוד אל קיום חסכון פנסיוני לשכירים אשר לא עומדים מול דילמה כזו. ניתן לבחור בין מוצרים לחיסכון פנסיוני כביטוח פנסיה ולהעדיף כיסוי ביטוחי כזה או אחר במהלך תקופת החיסכון עצמה. החוסך הוא זה שבוחר כיסוי למקרי אובדן כושר עבודה, מוות או חיסכון לזקנה בלבד.

כל אפיקי החיסכון אמנם מספקים את הביטוח הפנסיוני הקצבתי, אך לכל אחד מהם חלוקה אחרת של הכספים לכיסויים. התייעצות עם יועץ פנסיוני היא חלק בלתי נפרד מההחלטה היכן לנהל חיסכון פנסיוני. ישנם שיקולים כמו דמי הניהול, ביצועי עבר או איכות השירות אשר יכולים להקל על ניהול הפנסיה ולהביא להבדלים של עשרות אלפי שקלים בחיסכון הכללי.

המדינה והחוק עוזרים לחיסכון שלכם

גם במקרה של חסכון פנסיוני לשכירים וגם בכל הקשור אל חיסכון פנסיוני לעצמאים, הטווח הרחוק מתחיל היום. המעורבות של המדינה בחיסכון לפנסיה עומדת במקרה הזה לצד האזרח ולכן כדאי לנצל אותה. באמצעות ביקור באתרי אינטרנט מקצועיים תוכלו לקבל את המידע המלא על חיסכון לפנסיה לעצמאים או לשכירים, ולהבטיח לתא המשפחתי שלכם קצבה חודשית מכובדת גם לאחר שתפרשו. הסדר הפנסיה לעצמאים הוא נושא שכל בעל עסק חייב להכיר מקרוב, ועדיף מוקדם ככל האפשר.

אין לראות במאמר זה משום ייעוץ פנסיוני או כל סוג של אחר של ייעוץ והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי מאיש מקצוע מוסמך המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.