רוצה לפתוח קרן פנסיה?

רוצה לעשות סדר בחסכון הפנסיוני שלך?

מהי קרן פנסיה?

i פנסיה הינו אתר מוביל בישראל למידע בתחום קופות הגמל, קרנות השתלמות ותכנון פנסיוני. באמצעותינו תוכלו לקבל תכנון פנסיוני מקיף, מקצועי ובחינה כללית של תיק החיסכון הפנסיוני שלכם.

ישנם מספר תוכניות בהן ניתן לחסוך כסף עבור גיל פרישה לפנסיה ופרישה לגמלאות. אחת התוכניות הטובות ביותר היא לחסוך באמצעות הפרשה לקרן פנסיה בחברת פנסיה. באמצעות הפרשה לקרן פנסיה נוכל לבטח את עצמנו, כך שבהגיענו לגיל פרישה לפנסיה ופרישה לגמלאות, נקבל מקרן הפנסיה קצבה חודשית עד סוף ימי חיינו. בנוסף, יש בקרן הפנסיה (בחברת פנסיה) מרכיב של ביטוח פנסיה למקרים של מוות ונכות. מדינת ישראל מעוניינת כי לאזרחיה תהיה פנסיה בגיל פרישה ולכן היא מעודדת את אזרחיה לחסוך לגיל פרישה לפנסיה ולבצע הפרשה לקרן פנסיה או הפרשות לקרן פנסיה. בשנת 2008 נכנס לתוקפו חוק פנסיה חובה, חוק הפנסיה חובה קובע כי על המעסיק חובה לבצע הפרשה לקרן פנסיה או תוכנית פנסיונית אחרת עבור עובדיו לצורך פרישה לגמלאות. המטרה של חוק פנסיה חובה היא לאפשר לכל אחד מאזרחי ישראל ליהנות מקצבה חודשית קבועה שתסייע לנו להתקיים ולחיות בכבוד בהגיעו לגיל פרישה לפנסיה ופרישה לגמלאות. לפעמים קרנות הפנסיה נקראות גם חברות פנסיה או חברת פנסיה, הכוונה היא לקרן פנסיה. חברות הפנסיה בישראל מציעות קרנות פנסיה ותוכניות פנסיה המתאימות לחוק הפנסיה חובה שחל בישראל.

קרן פנסיה היא חסכון לטווח ארוך בו העובד מבצע לזכותו הפרשה לקרן פנסיה (הפרשות לקרן פנסיה) במהלך שנות עבודתו. קרן הפנסיה מנוהלת בחברת פנסיה או בחברות פנסיה. עובד שכיר מבצע הפרשה לקרן פנסיה של עד 7% משכרו והמעביד מבצע הפרשה לקרן פנסיה של עד 7.5% משכרו של העובד. שתי ההפרשות לקרן פנסיה הן תחת החוק. בנוסף ניתן להפקיד לקרן פנסיה את כספי הפיצויים (8.33%). הכסף שנצבר לאורך כל תקופת עבודתו של העובד מיועד לשימוש העובד בגיל פרישה לפנסיה ופרישה לגמלאות בצורה של קצבה חודשית מקרן הפנסיה לכל ימי חייו. כל אדם חייב לקחת אחריות על הפנסיה שלו ולחסוך כסף לימים בהם לא יוכל להמשיך לעבוד ויגיע לגיל פרישה לפנסיה אצל חברות פנסיה.

עובד החבר בקרן פנסיה נקרא עמית פנסיה ובנוסף הוא מבוטח בקרן הפנסיה בשני מקרים:

  1. מוות של העמית פנסיה – במקרה זה שאריי העמית אשתו וילדיו עד גיל 18 יקבלו קצבה חודשית מקרן הפנסיה. זוהי פנסיית שארים שחברת הפנסיה תשלם לשארים.
  2. אבדן כושר עבודה של עמית פנסיה – במקרה של פציעה או מחלה המונעת מהעובד להמשיך לעבוד יהא זכאי לקבל קצבה חודשית מקרן הפנסיה (חברות פנסיה) ובנוסף תמשיך הקרן לשלם את התגמולים החודשיים. זוהי פנסיית נכות.

זכויותיו של עמית פנסיה תלויות בעמיתים אחרים בקרן הפנסיה ותפקידו של מנהל הקרן בחברת הפנסיה לשמור על איזון בקרן הפנסיה ולוודא שיש מספיק כסף בקרן כדי לאפשר קצבה חודשית לכל העמיתים בהגיעם לגיל פרישה לפנסיה ופרישה לגמלאות, כל ימי חייהם. היה ויהיה חסר כסף על מנהל הקרן יהיה לצמצם קצבה חודשית לגמלאיו. מקרה נוסף המסכן את קרן הפנסיה הוא כאשר יש ריבוי של מקרים לתביעות פנסיית נכות, פנסיית שארים או עלייה בתוחלת החיים. מקרים אלו מקטינים את זכויות העמיתים האחרים ואת הקצבה חודשית של שאר העמיתים בקרן הפנסיה (חברת פנסיה) בהגיעם לגיל פרישה לפנסיה. במקרים אלו קצבה חודשית תקטן, לכן יכול להיות שעובד עשה הפרשות לקרן פנסיה כל חייו ובסופו של דבר לא יקבל את סכומי הכסף החודשיים שחשב…

בהגיע החוסך לגיל פרישה לפנסיה ופרישה לגמלאות תיקבע לו קצבה חודשית. קצבה חודשית זו תחושב בהתאם לחיסכון שצבר במשך השנים על ידי הפרשות לקרן פנסיה שלו ובהתאם למסלול הפרישה לגמלאות שבחר. הקצבה חודשית תשולם לחוסך לכל חייו. קרן פנסיה (חברת פנסיה) מיועדת לשלם קצבה חודשית בהגיע העמית פנסיה לגיל פרישה לפנסיה (גיל פרישה לפנסיה לגברים 67, גיל פרישה לפנסיה לנשים 64). ישנה אפשרות לקבל קצבה חודשית כבר בגיל 60, אולם ככל שהקצבה חודשית ניתנת בגיל צעיר יותר, כך היא תהיה נמוכה יותר.

מומלץ לבצע הפרשה לקרן פנסיה והפרשות לקרן פנסיה (דרך חברות פנסיה) כמה שיותר מוקדם שכן ככל שנחסוך יותר מוקדם כך הסכום שיחסך בסופו של דבר יהיה יותר גבוה וזה מהווה הגדלת קצה חודשית בעת פרישה לגמלאות.

מעוניין לקבל השוואה חינם וללא התחחיבות לקרנות הפנסיה שלך (חברות פנסיה)? מעוניין להוציא את המקסימום מההפרשות לקרן פנסיה שלך? כל שעליכם לעשות הוא למלא טופס קצר ופשוט המופיע בתחתית הדף וכך ללא כל התחייבות מצידכם תוכלו לתאם פגישה חינם עם גורם מקצועי בתחום.

זכרו, תכנון פנסיוני יבטיח את העתיד הכלכלי שלכם ושל משפחתכם.

אין לראות במאמר זה משום ייעוץ פנסיוני או כל סוג של אחר של ייעוץ והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי מאיש מקצוע מוסמך המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.