מורה? מעוניינת לקבל חוות דעת לקרן ההשתלמות לך?

גם מורים יכולים לערוך השוואה ולהעביר את קרנות ההשתלמות שלהם

קרנות ההשתלמות למורים וגננות

קרן השתלמות למורים ולגננות היא קרן סקטוריאלית התקפה לציבור המורים, המורות, הגננים והגננות. קרן השתלמות למורים ולגננות מנוהלת על ידי משרד החינוך, בצורה משותפת עם הסתדרות המורים בישראל, משרד האוצר ורשויות השלטון המקומי. החברה המנהלת את ההשקעות עצמן במסגרת קרן השתלמות למורים ולגננות היא "פסגות" בית השקעות בע"מ, כאשר מבחינת התפעול האדמניסטרטיבי השוטף אחראי הבנק הבינלאומי על חשבונות העמיתים.

המטרה של קרן השתלמות למורים ולגננות היא לאפשר לכל עובד הוראה לצאת לשנת שבתון לצרכי השתלמות. במסגרת הקידום המקצועי רשאי כל עובד לבחור מתוך מאגר נושאים המוגדרים כלימודי חובה ולימודי השלמה. קרן ההשתלמות היא זו באמצעותה משולמים מענקים חודשיים במהלך שנת השבתון, כולל שכר הלימוד עצמו.

תנאי קרנות ההשתלמות למורים

כל קרנות השתלמות המורים נהנות מתנאים מועדפים בהשוואה לשאר קרנות ההשתלמות המיועדות לעובדים רגילים במשק. יחד עם זאת, ניתן לחלק את קרנות ההתשלמות למורים לשלושה סוגים. הסוג הראשון של קרן השתלמות למורים ולגננות הוא הכללי, התקף למורים ולגננות בלבד. הסוג השני הוא קרן השתלמות למורים תיכוניים, מורי סמינרים ומפקחים.

לעומת זאת, הסוג השלישי תקף לגבי החברים בארגון המורים והקרן היא למורים בבתי הספר העל יסודיים, מורים במכללות ומורים בסמינרים. בעוד קרן השתלמות רגילה מאפשרת חיסכון של עד 10% מהשכר, כל אחת מקרנות ההשתלמות של המורים מאפשרת חיסכון של עד 12.6%. יחד עם זאת, כמו בקרנות ההשתלמות לעובדים גם בקרן השתלמות למורים ולגננות ניתן לפדות את הקרן לאחר שש שנים.

במידה והמורה מעוניין ובהתאם לצרכים ניתן גם להאריך את תקופת הצבירה לשבע ולשמונה שנים. למרות שרוב המורים משתמשים בכספי קרן ההשתלמות לצרכי מימוש זכותם ליציאה לשנת שבתון, ניתן בתנאים מסוימים גם למשוך את כספי החיסכון למטרות אחרות. במידה והמורה מעדיף לפדות קרן השתלמות למורים ולגננות או קרן השתלמות ארגון המורים לפני תום תקופת הפיקדון, הוא יקבל רק 90% מכספי המעביד שהופרשו. מעוניינת לקבל פרטים על תוכנית חיסכון?

העברת כספי הפיקדון

כספי קרן השתלמות למורים ולגננות ניתנים כאמור בצורה של מענקים חודשיים במהלך שנת השבתון ומימון שכר הלימוד. שני הפרמטרים המרכזיים המשפיעים על גובה המענק הם שיעור המשרה הממוצע של המורה או הגנן ושיעור ההשתלמות העומד לזכותו.

שיעור משרה כולל את רכיבי השכר הפנסיוניים במשכורת האחרונה לפני שיצא להשתלמות, ומורכב ממוצע המשרה של המורה במהלך כל תקופת החיסכון. שיעור ההשתלמות מציין את מספר חודשי החיסכון אשר אותם החליט המורה לנצל בשנת השבתון או ההשתלמות אליה הוא יוצא. מבחינת החזר שכר הלימוד, על המורה להציג קבלות או לספק הרשאה לחיוב חשבון בו הוא מאשר למוסד הלימודים לחייב את קרן ההשתלמות שברשותו.

בדקו מה כוללת הקרן שלכם

בשורה התחתונה, קרנות השתלמות מורים הן אפיק חיסכון מומלץ ויעיל. קרן השתלמות ארגון המורים וכל קרן השתלמות למורים ולגננות מאפשרת הנאה משנת שבתון, תוך שיפור היכולות האישיות. בטווח הקצר ובטווח הארוך קרנות ההשתלמות למורים הופכות את המשרה לאטרקטיבית עבור חלק גדול מאוד באוכלוסייה. העובדה שקרנות ההשתלמות למורים מספקות תנאים טובים יותר מקרנות העובדים הרגילות עומדת לצד המורים והגננות, ולכן באפשרותם לנצל אותה.

מורים וגננות אשר אינם יודעים מהו חלק המורה וחלק המעסיק בהפקדות לקרן, או מעוניינים לדעת מתי ניתן לפדות את הכספים שהופקדו בקרן מוזמנים ליצור קשר עם יועצים פנסיוניים ולבחון את האפשרויות העומדות בפניהם. שנת השבתון וההשתלמות הם חלק בלתי נפרד ממאפייני המשרה של המורה, וקרנות ההשתלמות מקלות על כך.

אין לראות במאמר זה משום ייעוץ פנסיוני או כל סוג של אחר של ייעוץ והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי מאיש מקצוע מוסמך המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.