מעוניין לנסות ולהקטין את דמי הניהול בקרן הפנסיה שלך?

קבל סיוע ממומחים למוצרים פנסיונים!

דמי ניהול בקרנות פנסיה

אחד הנושאים החשובים ביותר בעת רכישת קרן פנסיה הוא דמי הניהול. לא רבים יודעים זאת, אך דמי ניהול בקרן פנסיה יכולים להכריע באופן משמעותי הן על גובה החסכונות שלנו בעתיד והן על ההוצאות השוטפות בהווה. בנוסף, דמי ניהול בקרן פנסיה משתנים בין הקרנות השונות ולכן חשוב לאגור עליהם מידע רב ככל האפשר. ניתן להתמקח על דמי הניהול, להתעניין לגבי הצעות מחיר, לדרוש לקבל את כל הפרטים על האופן בו מחושבים דמי הניהול ולהיות מעורבים בעת קבלת ההחלטות וזאת על מנת לבחור קרן פנסיה בעלת דמי ניהול משתלמים.

בעבר דמי ניהול לקרנות פנסיה היו נקבעים ללא מעורבות של המבוטחים והאזרחים, אך כיום ובעקבות רפורמות של המדינה ומשרד האוצר מצב זה השתנה.

סוגי קרנות פנסיה

הקשר בין קרן פנסיה לדמי הניהול הוא בולט ולא כדאי להתעלם ממנו, כבר בשלבים הראשונים של בחירת מסלול ההשקעה והקרן. באופן כללי, יכולה כל קרן פנסיה לגבות דמי ניהול בגובה של עד שישה אחוזים מההפקדות החודשיות. בנוסף, במידה ומדובר על קרן פנסיה חדשה, יכולה הקרן לגבות דמי ניהול של עד חצי אחוז מכספי הצבירה או עד שני אחוזים – במידה ומדובר על קרן פנסיה כללית. כפי שניתן להבין, דמי הניהול אינם נקבעים על פי החוק, וכל חברה המנהלת קרנות פנסיה, יכולה להתמקח על האחוזים אותם היא גובה.

במידה והלקוח אינו מרוצה מקרן הפנסיה, מאפשרת לו המדינה לעבור לקרן אחרת, תוך שמירה מלאה על הזכויות והוותק אשר צבר בקרן הקודמת. ניתן כמובן להעזר ביועצים פנסיונים אובקיטיבים לשם כך.

מעבר בין קרנות פנסיה לצורך הורדת דמי הניהול הוא פעולה לגיטימית ואף מומלצת וכדאי לשקול אותה לחיוב, במידה ודמי הניהול הקיימים הופכים גבוהים. לעומת זאת, ישנם מקרים בהם ניתנות הגבלות לגבי מעבר בין קרנות פנסיה כגון: עמיתי קרן שכבר מקבלים קצבת זקנה או קצבת נכות, או כל מי שמוטלים עיקולים על כספי הפנסיה שלו.

אופן ניהול הקרן

מבלי קשר לנושא של דמי ניהול, פנסיה המושקעת בשוק ההון יכולה גם לאבד מערכה. במידה והבורסה נופלת, קרן הפנסיה או קופת הגמל המושקעות באחת המניות, צפויות להפסיד סכומי כסף גבוהים. יחד עם זאת, מומלץ לא למשוך לעיתים קרובות את הכספים מקרן הפנסיה עקב חשש מירידות בבורסה. ההשקעה בקרנות פנסיה היא לטווח הארוך ולכן גם אם נדמה שערך המניות יורד, ההתאוששות אשר תגיע בעתיד צפויה לכסות על ההפסדים.

במידה ואינכם בטוחים כיצד לפעול, פנו אל יועצי קרן הפנסיה שלכם. תפקידם של דמי ניהול בקרן פנסיה הוא לספק לכם שירות מן הסוג הזה ולכן כדאי לנצל אותו. זכרו כי דמי ניהול לקרנות פנסיה הם מעין משכורת קבועה אותה אתם משלמים לצורך אחזקה של הקרן שלכם. אמנם התשלומים נגזרים מתוך ההפרשות החודשיות לפנסיה, אך בחישוב כללי מדובר על סכומים המחייבים מעורבות שלכם ושל אנשי המקצוע.

ביטוח לטווח הרחוק

בשורה התחתונה, כל קרן פנסיה היא שילוב של חיסכון עם ביטוח. האלטרנטיבות לקרנות פנסיה רגילות הן קופות גמל או ביטוחי מנהלים, אך כדאי לזכור שגם באפשרויות הללו מעורבים דמי ניהול. חוק קרן פנסיה חובה נועד להבטיח קרן פנסיה למיליוני עובדים, אשר צריכים לבחור בין חברות פרטיות לניהול הקרן שלהם. כאן נכנס לתמונה עניין דמי הניהול, פקטור מרכזי ממנו אסור להתעלם. דמי ניהול בקרן פנסיה הם אמנם לא הוצאה מהנה, אך היא ללא ספק אחראית וברוב המקרים גם מבטיחה קצבת פנסיה מכובדת.