רוצה לשפר את התשואות של קרן ההשתלמות שלך?

מעוניין לדעת מהי תקרת הפקדות לקרן השתלמות לעצמאי או לשכיר?

תקרת הפקדות לקרן השתלמות

i פנסיה הינו אתר מוביל בישראל למידע בתחום קופות הגמל, קרנות השתלמות וייעוץ פנסיוני. באתר תוכלו לקבל מידע מקיף והצעות אטרקטיביות מגופים מקצועיים לניהול המוצרים הפנסיונים שברשותכם.

קרן השתלמות היא ככל הנראה תוכנית החסכון המשתלמת ביותר שקיימת כיום. למעשה, קרן השתלמות היא תוכנית החסכון ההונית היחדיה שנהנית מהטבות מס ע"י המדינה. מדובר בתוכנית חיסכון לטווח של 6 שנים המיועדת לכל מטרה וזוכה להטבות מס ניכרות ע"י המדינה. הטבות המס בקרנות ההשתלמות ניתנות הן בשלב ההפקדה, הן בשלב החיסכון – הפקדות לקרן השתלמות והן בשלב המשיכה. תקרת קרן השתלמות אינה רלבנטית מבחינה מיסויית לאחר הפקדה לקרן מאחר וניתן להפקיד לקרן השתלמות כל סכום.

בהפרשות לקרן השתלמות או בהפקדות לקרן השתלמות, הפקדותיו של המעביד פטורות מתשלום מס הכנסה ע"י העובד- תקרת קרן השתלמות. כל זאת בתנאי כי הפקדות המעביד והעובד הינן עד תקרת הפקדה לקרן השתלמות או הפרשה לקרן השתלמות. תקרת הפקדה לקרן השתלמות (הפרשה לקרן השתלמות) הינה עד עשרה אחוזים משכרו של העובד ברוטו כאשר החלק של המעביד יהיה גדול פי שלוש מחלקו של העובד או עד תקרת שכר חודשית של 15,712 ₪, הנמוך מביניהם. כלומר, רק על הפקדות שהן עד 10% מהשכר ועד גובה שכר של 15,712 ניתן להנות מהטבות המס קרן השתלמות בהפקדות לקרן השתלמות.

חשוב לדעת, לקרן השתלמות אין תקרה להפקדות לקרנות התשלמות. ניתן להפקיד בהן כל סכום. מקובל לומר הפרשה לקרן השתלמות או תקרת הפקדה לקרן השתלמות או קרן השתלמות תקרה, על הגובה שממנו לא נותן מס הכנסה הטבות מס למפקידים בקרן השתלמות. על הפקדות מעבר לסכומים שצויינו לא זוכה החוסך בהטבות מס. קרן השתלמות תקרה מתעדכנת אחת לתקופה. במידה והמעביד מבצע הפקדות בגין שכר מעל תקרת הפקדה לקרן או עבור העובד, יחוייב העובד במס שולי על ההפרש בין תקרת הפקדה לקרן השתלמות לבין ההפקדה בפועל. כלומר, על ההפקדות מעבר ל קרן השתלמות תקרה ישלם העובד מס וזה והפקדת העובד לא תחשב כהפקדה פטורה ממס.

לא רק העובד נהנה מהטבות מס. גם המעביד נהנה מהטבות מס כל עוד הוא מפקיד עד תקרת הפקדה לקרן השתלמות (תקרת קרן השתלמות). הפקדת הכספים של המעביד לקרן ההשתלמות עבור העובד מהווה הוצאה מוכרת לצורכי מס. כספים שיופקדו מעבר תקרת הפקדה לקרן השתלמות של 10% או תקרת שכר של 15,712 ₪, לא יהנו מהטבות המס ולא יחשבו למעביד כהוצאה מוכרת לצורכי מס.

בקרן השתלמות לעצמאים ניתן להפקיד עד 7% מההכנסה עד תקרת הפקדה לקרן השתלמות (הפרשה לקרן השתלמות) עבור עמית עצמאי שעומדת כיום על כ–234 אלף שקל לשנה. הפקדת עמית עצמאי לקרן השתלמות נחשבת להוצאה מוכרת לצרכי מס, כלומר ההכנסה החייבת במס קטנה. קרן השתלמות תקרה (הפקדות לקרן השתלמות) עבור עמית עצמאי הינה 7% מהכנסתו או מהתקרה, הנמוך מבין השתיים. אולם, עצמאי שמבצע הפקדה לקרן השתלמות עד 7% מהכנסתו נהנה מהטבה רק על 4.5% מהפקדתו. על ההפקדה של ה-2.5% הראשונים אין הטבת מס.

גם בעת משיכת כספים מקרן השתלמות נהנים מהטבות מס. הפרשות לקרן השתלמות ( הפקדות לקרן השתלמות) יחד עם הרווחים נהנים מפטור מלא ממס. יחד עם זאת, על הפרשות לקרן השתלמות מעבר לקרן השתלמות תקרה, יחול מס רווחי הון בצורה הבאה:

  • עבור הפרשות לקרן השתלמות (הפקדות לקרן השתלמות) שמעל לקרן השתלמות תקרה והופקדו החל מ- 1.1.2003 יחול מס בשיעור של 15%.
  • עבור הפרשות לקרן השתלמות שמעל לקרן השתלמות תקרה והופקדו החל מ- 1.1.2006 יחול מס בשיעור של 20%.

לסיכום, מס הכנסה מעניק עבור הפרשות לקרן השתלמות עד גובה מסוים שנקרא תקרת הפקדה לקרן השתלמות או קרן השתלמות תקרה או הפרשה לקרן השתלמות. מעבר לקרן השתלמות תקרה, הפרשות לקרן השתלמות אינן זוכות להטבות מס.

אין לראות במאמר זה משום ייעוץ פנסיוני או כל סוג של אחר של ייעוץ והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי מאיש מקצוע מוסמך המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.