בהתאם לתקנות הפיקוח על שירותים פיננסים  (קופות גמל) התשס"ט 2009  מפורטת האפשרות ליחידים לנהל את קופת הגמל שלהם ו/או קרן ההשתלמות  ו/או תכנית ביטוח שאושרה כקופת גמל לתגמולים בניהול אישי.

 

[accept green firm="קופת גמל בניהול אישי" form="short"]

 

 

בקופות גמל בניהול אישי ניתן לנהל כספים מקרן ההשתלמות  או בקופת גמל שהם מבמעמד עצמאי בלבד.

 

ניתן לנהל את הכסף בשני אופנים:

1. ניהול ע"י מנהל תיקים-כאן נותן החוסך ייפוי כוח למנהל השקעות לפעול ולבצע קניות ומכירות בחשבון הלקוח.הלקוח מאשר את מדיניות ההשקעה ויכול לשנות את דעתו בכל עת.

2. ניהול אישי של הלקוח -העמית הוא זה שבוחר את הנכסים שירכיבו את התיק האישי שלו,למעשה בית ההשקעות הנבחר משחק תפקיד של 'מבצע' כלומר מוכר או קונה עבור הלקוח מה שהחליט.

 

במה מותר להשקיע? ללקוח אפשרויות נרחבות למוצרי השקעה כגון:ניירות ערך הרשומים למסחר, תעודות סל, קרנות נאמנות, פיקדונות ואופציית PUT בכמות שלא תעלה על 5% מנכסי קופת הגמל/קרן השתלמות השוואה.

אסורה ההשקעה במדינות חוץ אשר מדורגות מתחת ל- A-, במוצרים מובנים, אופציות CALL וכן אסור להשקיע יותר מ-% 10 מנכסי הקופה בנייר ערך אחד של תאגיד בודד וזאת כדי למנוע הפסדים ו/או תנודתיות גדולה מדי.

 

 

קיימים כמה איסורים הנוגעים לקופות הגמל בניהול אישי והם; לקיחת הלוואה על חשבון הכסף הקיים,  מתן אשראי, שעבוד נכסים, או לערוב להיתחבויות מכל סוג שהוא.

דמי הניהול המרבים יעמדו על 2% ויוכלו להיגבות אך ורק מהיתרה ולא מההפקדות השוטפות (גם במקרה של קופת גמל) דמי ניהול יכללו עמלות קנייה ומכירה, דמי שמירה, דמי ניהול, שכר נאמן ומסים .

 

חוקי הניוד קיימים גם בקופות בניהול אישי כלומר שהעמית יוכל להעביר כספים מקופת גמל בניהול אישי לקופה אחרת בניהול אישי וכן לקופת גמל שאינה בניהול אישי ולהיפך.

 

בבואכם ליועץ בבנק כנראה שלא ישווק לכם  את המוצר מאחר ואסור לבנק לגבות עמלת הפצה לכן נצפה שהמוצר ישווק על ידי משווק פנסיוני או פיננסי של בית ההשקעות.

 

דוגמאות לקופות המנוהלת הניהול אישי:מיטב, הפניקס, הדס ארזים, פסגות, אקסלנס, מנורה, אי.בי.איי, אינפיניטי ואיי.אר.איי כולם עם התוספת בשמן 'גמל והשתלמות בניהול אישי'.

יש לזכור כי המוצר הוא חדש בשוק הישראלי כאשר הסכום המנוהל נכון להיום (אפריל2013) הוא כמיליארד וחצי ש"ח ופירוט התשואות לא ניתן להשוואה כפי שידוע הדבר גם בתיקים מנוהלים רגילים בגלל העדפות סיכון שונות ללקוחות מגוונים.


תגובות

מהי קופת גמל לתגמולים בניהול אישי — אין תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>