חושב לצאת בקרוב לפנסיה מוקדמת?

רוצה לעשות סדר בחסכון הפנסיוני שלך?

קבל הצעות לתכנון לפרישה מיועצים מומחים

i פנסיה הינו אתר מוביל בישראל למידע בתחום קופות הגמל, קרנות השתלמות ותכנון פנסיוני. באמצעותינו תוכלו לקבל תכנון פנסיוני מקיף, מקצועי ובחינה כללית של תיק החיסכון הפנסיוני שלך.

פרישה מוקדמת או פנסיה מוקדמת – האם כדאי?

באמצעות תכנון פנסיוני מקצועי, תוכלו להבטיח את העתיד הכלכלי שלכם ושל משפחתכם בעת פרישה לפנסיה.

חוק הפנסיה הישראלי העמיד לאחרונה את פנסיה גיל פרישה על 67 לגברים ו-64 לנשים, אולם פעמים רבות יוצאים מפעלים ומעסיקים בהצעות פרישה מוקדמת מהעבודה, המתאימה למי שמעוניינים לצאת לפנסיה טרם הגיעם לגיל הקבוע בחוק. פנסיה מוקדמת – המוטיבציה המניעה את הצעות פנסיה גיל פרישה המוקדמת נובעת במרבית המקרים מרצונו של המעסיק להקטין את מצבת העובדים בחברה (שינויים ארגוניים, מהלכי התייעלות או סגירת מפעלים), אולם היא יכולה להגיע גם מהעובד המתקשה להמשיך לעבוד ומסיבות אחרות. נשאלת השאלה, האם כעובדים כדאי לכם לקחת חלק בתוכנית פרישה מוקדמת ופנסיה מוקדמת מהעבודה? מה יקרה עם פדיון קרן פנסיה שלכם? ומהם היתרונות והחסרונות שבמהלך כזה?

מתי ניתן לבצע פדיון קרן פנסיה?

פדיון קרן פנסיה במלואו אפשרי רק בעת הגעת העובד לגיל פרישה, ואם ינסה העובד למשוך אותו בזמן מוקדם יותר כי הוא רוצה לעשות פנסיה מוקדמת או פרישה מוקדמת, ישלם קנס משמעותי ומס גבוה (בשיעור 35% מהקרן). במרבית המקרים, על מנת להימנע מהצורך לבצע פדיון קרן פנסיה לפני הזמן, יוצע לעובד לקבל מענק כספי חד פעמי כחלק מתוכנית פנסיה גיל פרישה מוקדמת. לעיתים, תוצע חבילת פרישה מוקדמת מהעבודה נוספת ולעיתים תשלומים חודשיים – כתלות במסלול פנסיה גיל פרישה מוקדמת המוצע לעובד. זאת אומרת, בביצוע פנסיה מוקדמת או פרישה מוקדמת חייבים לקחת בחשבון את אלמנט המיסוי הגובה וכן את הסיכוי או האפשרות שלא יוצע מענק כספי חד פעמי.

עומדים בפני פרישה מוקדמת מהעבודה? אלה הם הדברים שעליכם לבדוק:

  1. על מנת להניע עובדים לקבל הצעות פרישה מוקדמת מהעבודה עקב פנסיה מוקדמת או פרישה מוקדמת, מציעים המעסיקים פיצויים מוגדלים, שהם למעשה סכום חד פעמי שאמור לפצות את העובד על הירידה הצפויה בהכנסתו. האם הפיצויים יספיקו לכלכל את העובד עד פנסיה גיל פרישה? והאם הם משתווים לסכום שהיה לו אילו ממשיך היה לקבל משכורת? לא בטוח, ועל מנת לחשב את הסכומים נכונה יש לבצע היוון של הנתונים הכספיים לסוף תקופת הפנסיה המוקדמת.
  2. עומדים בפני פרישה מוקדמת מהעבודה? בדקו מה יהיה השכר הקובע לפנסיה, וכיצד יושפע פדיון קרן הפנסיה מהשכר הזה, לעומת החישובים המקוריים שערכתם בעת פתיחת הקרן.
  3. אל תשכחו כי לשכר החודשי שלכם כיום נלווים גם תנאים בעלי ערך כספי – הפרשות סוציאליות, רכב, טלפון סלולארי, ביטוחי בריאות פרטיים – קחו אותם בחשבון בעת תחשיב כדאיות של פנסיה גיל פרישה מוקדמת מהעבודה ופדיון קרן פנסיה בפנסיה מוקדמת או פרישה מוקדמת.
  4. בנוסף, בניגוד לכספי הפנסיה שאינם מחויבים בתשלום דמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות, הרי שכספי פנסיה גיל פרישה מוקדמת מחויבים בהם (אם כי בשיעור מופחת מזה של משכורת). הכניסו גם את הסעיף הזה לתחשיבי הנטו מול הברוטו של כספי הפנסיה המוקדמת בעת פרישה מוקדמת מהעבודה.
  5. בדקו את היבטי המיסוי על סכומי הפנסיה המוקדמת שתקבלו והשוני בין הברוטו לנטו של סכומים אלה בעת פדיון קרן פנסיה. מסלולי המיסוי תלויים במועד פיקדון קרן פנסיה ובמסלול הפנסיה שהוקצה לכם, כך שעליכם להחליט מתי למשוך את הפדיון, כיצד לפרוס את תשלומי הקצבה החודשית – בכל מקרה, מומלץ להיוועץ במומחה פנסיוני או בסוכן ביטוח פנסיה על מנת להגן על קרן הפנסיה שלכם בפרישה מוקדמת.
  6. מה יקרה עם סכומי קרן הפנסיה שלכם בתקופת הפנסיה המוקדמת בעת פרישה מוקדמת מהעבודה? האם ימשיך המעביד להפריש כספים ולהגדיל בכך את פדיון קרן פנסיה אותו תקבלו בהגיעכם לפנסיה גיל פרישה הקבוע על פי חוק? הסדירו את הסעיף הזה עם המעסיק או עם ועד העובדים מולו מתנהלים דיוני הפרישה מוקדמת מהעבודה, וזכרו כי המשך התשלומים חשוב גם בכדי לשמור על זכויותיכם הביטוחיות בתוקף קרן הפנסיה בפנסיה מוקדמת.
  7. חשוב לדעת, כי מי שמקבלים פנסיה מוקדמת ואינם עובדים, זכאים באותה התקופה לקבל השלמה לדמי האבטלה המרביים הקבועים בחוק.

זכרו, תכנון פנסיוני יבטיח את העתיד הכלכלי שלכם ושל משפחתכם.

מעוניינים לעשות סדר בחסכון לפנסיה שלכם? חשבת לבצע פנסיה מוקדמת או פרישה מוקדמת? כל שעליכם לעשות הוא למלא טופס קצר ופשוט המופיע בתחתית הדף וכך ללא כל התחייבות מצידכם תוכלו לתאם פגישה חינם עם גורם מקצועי בתחום הפרישה לגמלאות.

אין לראות במאמר זה משום ייעוץ פנסיוני או כל סוג אחר של ייעוץ והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי מאיש מקצוע מוסמך המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.