רוצה להשוות בין ניהול תיקי השקעות בישראל?

מחפש מנהלי תיקי השקעות טובים?

מעוניין לקבל הצעות והשוואה לניהול תיק השקעות מבתי השקעות?

המדריך המלא לניהול תיקי השקעות וניהול תיקים

i פנסיה הינו אתר מוביל בישראל למידע בתחום קופות הגמל, קרנות השתלמות ותכנון פיננסי. באמצעותינו תוכלו לקבל תכנון פנסיוני מקיף, מקצועי ובחינה כללית של תיק החיסכון הפנסיוני שלך.

"זרע קטן יצמיח עץ גדול", זאת יודע כל משקיע, הבוחר באפיקי השקעה שונים, ומשקיע בהם את כספו במטרה להפוך סכום קטן לסכום גדול, או סכום גדול לסכום גדול הרבה יותר. הפעם ננסה להבין מהי המשמעות של ניהול תיקי השקעות? מדוע ומתי נדרש מנהלי תיקי השקעות? והאם אפשר לבצע ניהול תיקי השקעות באופן עצמאי?

השוואת בתי השקעות לניהול תיקי השקעות

בתי השקעות בישראל מנהלים כספים של לקוחות ועמיתים במגוון תחומים – ניהול תיקי השקעות, קופות גמל, קרנות השתלמות, קרנות נאמנות ועוד. לפני הצטרפות לבית השקעות, לצורך קבלת שירות ניהול תיקי השקעות, מומלץ לערוך השוואה בין בתי השקעות ולהתרשם מרמת הניהול, תוצאות, עלויות ועוד. במקרים רבים, השוואת בתי השקעות היא חובה לצורך בחירת מנהל השקעות.

ניהול תיקי השקעות – הבייסיק

ניהול תיקי השקעות (ניהול תיק השקעות), משמעותו – יצירת תמהיל השקעות מגוון של הכספים, אותם אתם בוחרים להשקיע. במילים אחרות, כפי שלא שמים את כל הביצים בסל אחד, מבקש ניהול תיקי השקעות לפזר את כספי ההשקעה בין אפיקי השקעה שונים, לפי מרכיב הסיכון אותו בוחר המשקיע. ישנם תיקי השקעות בהם המרכיב המנייתי הוא גדול יותר (ואלה קרויים תיקי השקעות בעלי רמת סיכון גבוהה), ולעומתם תיקי השקעות בהם מרכיב הפיקדונות והאג"ח הוא דווקא השולט (ובהתאמה, אלה הם תיקי השקעות בעלי רמת סיכון נמוכה יותר). בסופו של דבר אמון מנהלי תיק השקעות על בניית תיקי השקעות באמצעות התאמת התמהיל לצרכי המשקיע ולדרישותיו. בתי השקעות בישראל מנהלים תיקי השקעות ללקוחות.

מנהלי תיקי השקעות – חשוב לדעת, כי לרוב אפשר לבחון את מידת הצלחתו של ניהול תיקי השקעות לאחר שנה לערך. כל תקופה קצרה מזו תהיה בלתי רלוונטית ותושפע במידה רבה מדי משינויים בטווח קצר. כמובן שיש לזכור גם, כי מנהל תיקי השקעות אינו קוסם וכי כאשר השוק מצוי בירידה, סביר כי גם תיק ההשקעות של הלקוח יפגע. עם זאת, תפקידו של מנהל תיקי השקעות הוא להגיב במהירות למצבים אלה, ולמזער ככל האפשר את סכום ההפסד, ולהיפך – בעת עליה של השוק, על מנהל תיקי השקעות להגיב באותה מהירות ולמקסם את רווחיו של המשקיע. תפקידו של מנהל ההשקעות הוא לא רק בניית תיקי השקעות, אלא גם מעקב אחריהם באופן שוטף והתאמתם למצב השוק המשתנה – בדומה לאופן פעילותו של בית השקעות.

כיצד מבוצעת בניית תיקי השקעות?

בעת בניית תיקי השקעות הנחת היסוד היא, שהרווח תלוי במידה רבה ברמת הסיכון שנבקש לקחת, או במילים אחרות – אנשים בוחרים באפיקי השקעה מסוכנים מתוך האמונה, שאלה יישאו בעבורם רווחים גבוהים ומשתלמים יותר. בניית תיקי השקעות, הנעשית בחוכמה על ידי מנהל תיקי השקעות, יוצרת סינרגיה בין מספר ניירות ערך המייצרים אפיקי השקעה שונים, ובכך מאפשרים בניית תיק השקעות שהסך שלו עולה על חלקיו מבחינת האטרקטיביות ללקוח.

מנהלי תיקי השקעות, ניהול תיקי השקעות,ניהול תיק השקעות

בעת בניית תיקי השקעות עם מנהל תיקי השקעות נדרש תחילה הלקוח להגדיר את צרכיו ואת ציפיותיו. בין השאר הוא יתבקש לכמת את סכום הכסף הפנוי להשקעה, לציין את מטרת ההשקעה (לפנסיה, לילדים, לרכישת בית בעוד מספר שנים), משך הזמן שהוא צפוי להשקיע (טווח קצר או טווח ארוך), וכמובן – רמת הסיכון שהוא מבקש לקחת על עצמו בעת בניית תיקי השקעות – האם הוא אוהב סיכון, חושש ממנו או אדיש אליו?

מטרתן של שאלות אלה בעת בניית תיקי השקעות וניהול תיק השקעות היא לתת כלי עבור מנהל תיקי השקעות ליצור את תמהיל ההשקעות המתאים ללקוח, תמהיל שיקבע בצורה רבה מאוד את רמת הרווחים שיראה הלקוח ובהתאמה, את שביעות הרצון שלו מההשקעה. עבודתו של מנהל תיקי השקעות בחברת השקעות בעת בניית תיקי השקעות במקרה זה היא כמובן עבודה רגישה הנדרשת לתשומת לב רבה, ובעיקר – מקצוענות וניסיון בפעולת בניית תיקי השקעות מניבים.

תיק השקעות ווירטואלי חינם

תיק השקעות ווירטואלי הוא למעשה סימולציה של תיק השקעות על כסף "משחק" ולא על כסף אמיתי. ניתן לפתוח חשבונות במגוון רחב של אתרי אינטרנט ואתרים של חברות ברוקרז', פורקס או אופציות בינריות, ובעצם להתנסות בניהול תיק וירטואלי ללא השקעה כספית ולכן גם ללא סיכון. ניהול תיק השקעות וירטואלי לפני השקעה אמיתית של כסף והתנסות במסחר בבורסה היא "חובה" על כל סוחר בניירות ערך מתחיל טרם השקעה אמיתית של כסף.

בדרך כלל כשמנהלים תיק השקעות וירטואלי חינם נוטים לקחת סיכונים גדולים יותר או השקעות ספקולטיביות יותר כי הרי אנו לא משלמים בכסף אמיתי לכן אם אתה חושב לפתוח תיק השקעות וירטואלי, עיך להכיר את הפסיכולוגיה האנושית ולנסות להימנע ממנה כמה שאפשר.

בנוסף, שוק זה עומד בפני רגולציה חשובה. עד עכשיו, חלק מחברות הפורקס וחברות האופציות בינאריות הונו לקוחות, ויצרו שם רע לתחום. היזהרו בהשקעותיכם ובבחירת מנהלי ההשקעות שלכם. כל טעות עללולה לעלות לכם ביוקר!

כיצד עובדים מנהלי תיקי השקעות במצב שוק תנודתי?

בשנים האחרונות ובייחוד לאחר המשבר הבנקאי והכלכלי הגדול ב 2008, מנהלי תיקי השקעות, כחלק ממדיניות של בתי ההשקעות בו הם מועסקים, מעדיפים לא לקחת סיכונים מיותרים עם תיקי ההשקעות של לקוחותיהם. אם בעבר "בתור הזהב" הגדול שהיה (החל מ – 2003 ועד 2008), כמעט בכל מה שהשקעת הצלחת לעשות כסף, כיום המצב שונה בתכלית – שוקי אירופה מתנדנדים בין חיים ומוות (כלכלת יוון, כלכלת איטליה וספרד), חובות עבר עצומים של ארה"ב מעיבים על הכלכלה, שיעורי אבטלה גבוהים במדינות המפותחות, התקררות הכלכלה הסינית ועוד עוד מכניסים אי וודאות גבוהה לשווקים לכן דווקא עכשיו עדיף לעבוד על מנהל תיקי השקעות וותיק ומנוסה.

ניהול תיק השקעות סולידי

בניהול תיקי השקעות מבוסס, בין השאר, על רמות הסיכון והפיזור בתיק ההשקעות. בדרך כלל תיק השקעות מחולק לכמה אפיקי השקעה בתוך התיק המוחזקים באחוזים ידועים מראש או בין גבולות אחזקה מסויימים. כאשר מתכוונים לתיק השקעות סולידי, הכוונה בדרך כלל היא לתיק השקעות ללא חשיפה למניות או חשיפה למניות עד 10% משווקי התיק. תיק השקעות סולידי אינו מיועד למשקיעים המעונינים לקבל חשיפה מנייתית או למשקיעים המחפשים לקבל תשואה גבוהה יחסית מתשואת הפיקדון או מתשואת אגרות החוב הממשלתיתית לזמן קצר – בינוני, אלא למשקיעים המחפשים השקעה סולידית עם סיכון נמוך ותנודתיות נמוכה.

לכל בית השקעות יש את ההגדרות שלו לתיק השקעות סולידי אך בדרך כלל מדובר על חשיפה של עד 10% מניות בתיק. למנהל תיקי ההשקעות יש אפשרות להקטין או להגדיל את החשיפה המנייתית – כל עוד הוא לא עובר את ה10%.

תיק השקעות סולידי יחזיק אגרות חוב סולידיות לטוווחי זמן קצר בינוני וברוב המקרים עיקר החשיפה תיהיה חשיפה לאגרות חוב בדירוג גבוה או אגרות חוב ממשלתיות. מומלץ לבדוק היטב טרם הצטרפות לתיק השקעות סולידי מהי החשיפה המקסימלית למניות ומה פירוט ההשקעות הסולידיות בתיק – בעיקר לשים לב לסוג אגרות החוב, דירוגן, התשואה לפידיון שלהם אורך אגרות החוב לפידיון.

האם אפשר לבצע בניית תיקי השקעות באופן עצמאי?

בניית תיק השקעות וכן ניהול תיקי השקעות היא אפשרית באופן עצמאי למי שמשקיעים זמן ומאמץ בלמידת הנושא, בקריאת השוק בישראל ובעולם, בהבנת תמורות כלכליות, ולמי שיכולים להתעדכן באופן רציף אודות שינויים בשוק ההון. למי שעושים את צעדיהם הראשונים בתחום ההשקעות נמליץ להיעזר בכל זאת בגוף ניהול תיקי השקעות או מנהל תיקי השקעות פרטי שיוכל ללוות צעדים אלה, להקנות את הידע הנדרש, ולאפשר ייעוץ מקצועי למשקיע, שבעתיד יוכל אולי לחוש בטוח יותר ולקחת את ניהול תיקי השקעות על עצמו. ניתן כמובן לבקר באתר הבורסה לנייירות ערך בתל אביב

[dynamic_table table="1"] [dynamic_table table="2"]

מנהלי תיקי השקעות עובדים בלחץ תמידי, הן מצד הלקוחות שדורשים ובצדק תשואות גבוהות על השקעותיהם בבית ההשקעות והן מצד התחרות הגבוהה השוררת בענף ניהול תיקי השקעות. עבודה זו אינה מתאימה לכל אחד אלא רק לאילו עם עצבים גבוהים ויכולת עמידה בלחצים. בתקופה של ירידות בבורסות בארץ ובעולם, הלחץ שבהם נמצאים מנהלי תיקי השקעות הוא גדול עוד יותר ונדרשת יד חזקה ואסטרטגיה ברורה מאוד לגבי אופן ניהול תיקי ההשקעות – לממש או לא לממש?

ניהול תיק השקעות באופן עצמאי מהבית הינו עבודה לכל דבר ועניין, ז"א ברגע שזה הופך להיות העיסוק העיקרי שלך וגם מקור הפרנסה העיקרי שלך – צריך להתייחס לזה כמו אל עסק רציני שאתה בעליו לכן ניהול תיק השקעות מקצועי הוא פעילות אחרת מבניית תיק השקעות למרות חיסכון ארוך טווח וברמת סיכון נמוכה. ניהול תיק השקעות טוב מסתמך על אסטרטגיית מסחר מוגדרת ומדוייקת, אורח רוח, ידע וניסיון.

אין לראות במאמר זה משום ייעוץ פנסיוני או כל סוג של אחר של ייעוץ והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי מאיש מקצוע מוסמך המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.