רוצה להשוות ולשפר את התשואות של קרנות ההשתלמות שלך?


מעוניין לבחור קרן השתלמות חדשה?

רוצה דמי ניהול נמוכים יותר בקרנות ההשתלמות שלך?

השוואה בין קרנות השתלמות

 

והדרכים לביצוע מושכל של בחירת קרן השתלמות

 

i  פנסיה הינו אתר מוביל בישראל למידע בתחום קופות הגמל, קרנות השתלמות ותכנון פנסיוני. באמצעותינו תוכלו לקבל תכנון פנסיוני מקיף, מקצועי ובחינה כללית של תיק החיסכון הפנסיוני שלך.

[links]

קרן השתלמות היא מכשיר פיננסי המאפשר חיסכון כספי, במסגרתה מפקידים העובד והמעביד סכומים לקרן, כך שיהיו נזילים לאחר 6 שנים מיום פתיחתה. במטרה להניע את העובדים והמעבידים להשתמש בקרן ההשתלמות כמכשיר איכותי לחיסכון, מעניקה המדינה הטבות מס משמעותיות לחוסכים (עד לתקרה הפקדה חודשית), ואף מאפשרת למשוך את הכספים, שנצברו בקרן בתום תקופת החיסכון מבלי לשלם כנגדם מיסים כלשהם. גובה ההפקדה לקרן השתלמות תלוי בגובה השכר ובהפרשות העובד והמעביד לקרן (עבור שכירים, החלוקה היא בדרך כלל 2.5% שמפריש העובד ועוד 7.5% שמוסיף המעביד).

מתי אפשר למשוך את הכספים מקרן ההשתלמות?

משיכת קרן השתלמות אפשרית כאשר הכספים בקרן ההשתלמות הופכים לנזילים לאחר 6 שנות מיום פתיחת הקרן, או אחרי 3 שנים במידה והעובד הגיע לגיל פרישה או שהוא זקוק לכסף לצורך השתלמות מקצועית (או שחלילה העובד נפטר, שאז הכסף הופך להיות זמין לשאריו באופן מיידי). אם לעובד ישנן מספר קרנות השתלמות שנפתחו בתקופות שונות, די בכך שקרן אחת תעבור את רף 6 השנים, על מנת שהעובד יוכל לפדות את כל הקרנות בלי קשר למועד פתיחתן. בנוסף, חשוב לדעת כי בתום 6 השנים העובד אינו חייב לפדות את הקרן, והוא יכול להמשיך ולהשקיע בה עד לכל זמן שירצה, כשהכסף שבה ממשיך להיות נזיל.

כיצד לבצע השוואה בין קרנות השתלמות?

בניגוד לשנים קודמות בהן המעסיק היה אמון על בחירת קרן השתלמות עבור עובדיו, הרי שמשנת 2005 יכול כל עובד לבצע את בחירת קרן השתלמות בעצמו, על פי פרמטרים החשובים עבורו. למרבה הצער, רבים הם העובדים המבצעים השוואה בין קרנות השתלמות שונות, בעיקר לנוכח בורות וחשש מאי הבנה של תשואות קרנות השתלמות והנתונים האחרים. השוואה בין קרנות השתלמות היא הכרחית על מנת שבחירת קרן השתלמות תהיה הטובה והמתאימה ביותר לצורכי העובד, לבחור את מסלולי ההשקעה של קרן ההשתלמות ואת רמת הסיכון הכרוכה בה, ואף לשנות את דעתו ולהחליף את קרן ההשתלמות במידת הרצון והצורך.

הדרך הטובה ביותר לבצע השוואה בין קרנות השתלמות היא באמצעות מערכת גמל נט של משרד האוצר. גמל נט מאפשרת השוואה בין קרנות השתלמות ומשווה את תשואות קרנות השתלמות בטווח זמן נתון (העולה על שנה), ומאפשר לקיים השוואה בין קרנות השתלמות על פי מגוון פרמטרים, ואף לבחון את ביצועיהן למול מדדים מרכזיים במשק – מדד ת"א 25, מדד ת"א 100 ומדדי אג"ח אחרים.

טיפים לביצוע מושכל של בחירת קרן השתלמות והשוואה בין קרנות השתלמות

1.      בחירת קרן השתלמות והשוואה בין קרנות השתלמות תבוצע על פי בחינת הפרמטרים של הקרן – תשואות קרנות השתלמות והשוואתן למגוון תשואות קרנות השתלמות אחרות, אחוז דמי הניהול הכרוכים בהפרשה לקרן השתלמות, רמת הסיכון של קרן ההשתלמות (המשפיעה ישירות על תשואות קרנות השתלמות ) והמוניטין של בית ההשקעות העומד מאחורי הקרן.

2.      בני כמה אתם? ככל שהמשקיע מבוגר יותר, גובר גם התעדוף שלו לקרנות השתלמות בעלות רמות סיכון נמוכות יותר, גם במחיר של ירידה כלשהי בגובה תשואות קרנות השתלמות. הסיבה? בגילאים אלה משמשות הקרנות כחיסכון משמעותי לפנסיה, ולפיכך האפיקים הסולידיים הופכים מבוקשים יותר.

3.      בחירת קרן השתלמות מושפעת גם מתמהיל ההשקעות הנוסף של העובד – יתכן כי העובד יבקש לאזן את תמהיל ההשקעות האחר שלו (קרנות פנסיה, קופות גמל), ובחירת קרן השתלמות תהיה קרן השתלמות ברמת סיכון שונה בכדי ליצור תמהיל מגוון של השקעותיו.

4.      אם לאחר בחינת תשואות קרנות השתלמות והשוואה בין קרנות השתלמות תגלו, כי קיימת קרן השתלמות טובה יותר מקרן ההשתלמות הנוכחית שלכם, תוכלו לבצע העברת קרנות השתלמות ולהעביר אליה את כספי קרן ההשתלמות הנוכחית שלכם, בכל זמן, ללא איבוד זכויות הוותק בקרן וללא כל עלות.

 

אין לראות במאמר זה משום ייעוץ פנסיוני או כל סוג אחר של ייעוץ והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי מאיש מקצוע מוסמך המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.


תגובות

בחירת קרן השתלמות — אין תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>