רוצה לשפר את התשואות של קופת הגמל שלך?

רוצה דמי ניהול נמוכים יותר בקופות הגמל שלך?

i פנסיה הינו אתר מוביל בישראל למידע בתחום קופות הגמל, קרנות השתלמות ותכנון פנסיוני. באמצעותינו תוכלו לקבל תכנון פנסיוני מקיף, מקצועי ובחינה כללית של תיק החיסכון הפנסיוני שלך.

משיכת כספים מקופת גמל

ישנם אנשים רבים שמתפתים לבצע משיכת כספים מקופת גמל נזילה שברשותם ולהשקיע את הכסף באפיקים אחרים על מנת ולנסות לייצר תשואות טובות יותר. נשאלת היא האם כדאי לנו במקרה זה לבצע משיכת כספים מקופת גמל?

חשוב שתדעו כי קופות הגמל פטורות ממס על הרווחים ומקנות הטבות מס משמעותיות למשקיע בהן. אלו הטבות מס שלא תוכלו להנות מהם אם תבצעו משיכת כספים מקופת גמל שברשותכם ותשקיעו את הכסף באפיקי השקעה שונים. בנוסף, תשואות קופות גמל נבחנות לטווח הארוך ובבדיקה שנעשתה נראה כי קופות הגמל בחמש השנים האחרונות הציגו תשואות קופות גמל שבמצטבר היו גבוהות ולא פגרו אחרי אפיקי השקעות אחרים. אנשים שחושבים לטווח הקצר מתפתים לבצע משיכת כספים מקופת גמל ולהשקיע את הכסף בשוק ההון באפיקי השקעה שייתנו תשואות גבוהות יותר, החלטה פזיזה שעלולה לפגוע בחסכון הפנסיוני. כאמור בשלב שבו הצעד נעשה אי אפשר להתחרט הזכויות אבדו, וההשלכות עלולות להיות קשות על העתיד לבוא.

כידוע, קופות הגמל משקיעות את הכסף בשוק ההון. ולכן, כאשר השוק בפריחה גם תשואות קופות גמל עולות וכאשר השוק נמצא בשפל, תשואות קופות גמל נפגעות. זה מצב דומה להשקעה באמצעות מכשירי השקעה אחרים כגון קרנות נאמנות, תעודות סל וכו' אך עדיין למרבית קופות הגמל יש מאזנים ובולמים ולכן עמיתי קופות הגמל חשופים לפחות הפסדים כבדים יחסית להשקעות אחרות בשוק ההון. קופות הגמל שומרות על גישה זהירה להשגת תשואות קופות גמל גבוהות תוך נטילת סיכונים נמוכים. על מנת לשמור כמה שיותר על בטחונם של המשקיעים הקופות נוטות להשקיע את כספי החוסך במדיניות סולידית של השקעות ומכיוון שזוהי השקעה לטווח הארוך מדידת תשואות קופות גמל תעשה לאורך השנים ולא על פי תשואה חודשית בודדת. זה בעצם מסביר את כל הביצועים של קופות הגמל והתשואות שלהן.

במידה ואתם מעוניינים להקטין או להגדיל את הסיכון בקופת הגמל שלכם, קיימות היום קופות גמל מסלוליות שבו אתם קובעים את החשיפה שלכם לכל אפיק. כך במקום לבצע משיכת כספים מקופת גמל ולהפסיד את הזכויות ולשלם מס (על רווחים בשוק ההון), פשוט ניתן להעביר את הכסף למסלול מתאים, לשמור על הזכויות ולחסוך מיסוי כבד. בנוסף שיטה זו בה אנו יכולים לנוע ממסלול למסלול אינה כרוכה בבירוקרטיה בעת המעבר והיא נעשאת במהירות ובפשטות מול מנהל קופת הגמל שלך. בנוסף, אם אינכם מרוצים מתשואות קופות גמל שברשותכם, ניתן היום בקלות לבצע העברת קופת גמל לקופת גמל אחרת, טובה יותר.

מאידך יש את אלו שצריכים את הכסף לצרכים שונים במיידית ומתפתים לבצע משיכת כספים מקופת גמל שברשותם, אך עבור אותם אנשים שרוצים לבצע משיכת כספים מקופת גמל כי הם "צריכים" את הכסף במיידי נמצא פתרון – הלוואה שמעניקה קופת הגמל לעמיתים בה. ההלוואה ניתנת למעשה כנגד החסכון שנצבר בקופת הגמל כך שאין צורך בערבים והתהליך מהיר ולא בירוקרטי. ההלוואות ניתנות בריביות יחסית אטרקטיביות. במקרה זה, העמית שלוקח את ההלוואה אינו פוגע בכסף המושקע וכך אינו מאבד את זכויותיו, התשואה ממשיכה להצטבר וייתכן והיא אף גבוהה יותר מהריבית אותה משלם העמית על החזר ההלוואה.

לסיכום – לפני שאתם מבצעים משיכת כספים מקופת גמל שברשותכם תחשבו לטווח הארוך ואל תמהרו לצאת!!! מומלץ לערוך איתור כספים אבודים – אולי יש לך כסף שאתה לא יודע? זקוקים להלוואה? בדקו כאן אפשרויות נוספות.

אין לראות במאמר זה משום ייעוץ פנסיוני או יעוץ כלכלי או כל סוג של אחר של ייעוץ והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי מאיש מקצוע מוסמך המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.